Hjem

Nyeste innlegg

SR: P3 Nyheter
Hijabdebatten ruller og går, både i Noreg og Sverige. I den grumsete røra av muslimhets og...
Økonomisk superkrise i sikte
En svensk dokumentar har intervjuet en rekke økonomiske eksperter som forutså krisen i 2008....
Norske våpen-produsenter utstyrer amerikanske droner i Afghanistan
Norske bedrifter leverer eksplosiver og styringssystemer til amerikanske ubemannede bombefly....
Bydel Sagene: Åpenhet, med begrensninger
En Aftenposten-journalist kikket bydel Sagene for mye i kortene, ved å be om innsyn i "for mange"...
Internasjonalt gjennombrudd for valutaskatt
– Det er gledelig at flere nå mener at finanssektoren også må være med å bidra til fellesskapet....
Trond Giskes barbariske våpen
A thermobaric weapon, which includes the type known as a “fuel-air bomb”, is an explosive weapon...
Kommunal svikt: Ferdigbehandlet ungdom ventet 18 måneder på psykiatrisk avdeling
Allmennpsykiatrisk avdeling ved Ullevål sykehus ga bydelen beskjed om at en yngre pasient var...
Hjelp Mr. Jackson!
Hei, søte lesere! Mr. Jackson går, som dere kanskje vet, på industridesign på Arkitektur- og...
Er Norge i krig i Afghanistan?
Den siste tiden har det vært mye oppmerksomhet om Norges rolle i Afghanistan. Norske soldater...
Kampanje: Ingen mennesker er ulovlige
Norge har fått en papirløs underklasse av mennesker som har levd her i inntil 17 år uten...
Vi har sett det før, Ellefsen
Som et lite etterspill til denne artikkelen, måtte jeg slenge ut følgende innlegg i Adresseavisen 2...
KS: Likere deling av foreldrepermisjonen
I gårsdagens hovedstyremøte i KS hadde vi en spennende diskusjon om temaet foreldrepermisjon, med...

Kraftsituasjonen og gasskraftverk

På tross av uenighet i en del andre saker må jeg selvsagt støtte fylkesordfører Tore O Sandvik i at mobile gasskraftverk er en helt hårreisende idiotisk prioritering av ressurser dersom vi ønsker å løse kraftproblematikken i Midt-Norge.

Olav Bratland, fylkesordfører i Møre og Romsdal, som vil ha gasskraftverkene, kan ikke ha satt seg inn i de mulighetene vi har for energieffektivisering. De midlene som har gått til mobile gasskraftverk kunne ha løst mye av kraftutfordringene i regionen, dersom de hadde vært satt inn i ENØK-tiltak slik Sandvik foreslår. Rødt har lenge hatt et fokus på energisituasjonen i Trøndelag, og vi har flere ganger forsøkt å få økt fokus på energisparing i Fylkestinget i Sør-Trøndelag, og jeg synes det er svært positivt at vi nå i stadig større grad får selskap av flertallet.

Både Energirådets rapport om Energieffektivisering fra desember 2008, og Lavenergiutvalgets rapport fra juni 2009 viser at vi har et enormt uutnyttet potensiale i forhold til energisparing, og dette er overlegent den mest miljøvennlige måten å skaffe oss ny energi på. Dersom midlene til mobile gasskraftverk hadde gått til dette, hadde vi ikke hatt noen kraftkrise i Midt-Norge i dag, og det måtte da ha vært bedre enn dagens situasjon? Møre og Romsdals fylkesordfører kan rett og slett ikke ha satt seg inn i sakens realiteter.

Da har jeg mer sansen for Natur og Ungdoms Silje Lundberg som er skeptisk til å selge noe av den mest miljøfiendtlige kraftproduksjonen vi har. Det ideelle hadde åpenbart vært at gasskraftverkene aldri kom i bruk i det hele tatt, og at man kunne få midler til sparingstiltak fullstendig uavhengig av et salg. Men så lenge dette ikke er realistisk, og forutsatt at midlene faktisk brukes til ENØK-tiltak vil summen for miljøet høyst sannsynlig likevel bli positiv ved et slikt salg.